Frézování kanalizaceFrézování je postupné odstraňování tvrdých nánosů z kanalizačního
potrubí. Jedná se o tři až čtyři chody frézovací hlavicí. Průměr hlavice
se zvětšuje s každým chodem o jednu dimenzi. Postupné frézování je
šetrné k potrubí a přesto lze tímto způsobem odstranit letité usazeniny i
z prastaré litiny.

 Fixní cena frézování je 350 kč za jeden metr.
V této ceně je obsaženo :
1.frézování na průměr 25mm-32mm
2. frézování na průměr 32mm-60mm
3. frézování na průměr 60mm-110mm
4. zahlazení stop  řetězovou hlavicí
Nebo jiná kombinace. Průměrně používám dva až čtyři chody. Počet chodů na cenu nemá vliv.Někteří konkurenti účtují každý chod zvlášť, což může vyjít při dvou chodech levněji, ale při více chodech se frézování může značně prodražit.


Frézy
IMG_3138

Řetězová hlavice zahladí stopy po frézách.
IMG_2282
Základ úspěchu je správná volba frézovacích hlavic. Každá kanalizace je jinak postavená a nános má vždy odlišný charakter. Proto i postup frézování je vždy jiný.

Poškození potrubí-
První ostré frézovací hlavice
jsem si pořídil v roce 1995. A hned na první práci jsem proděravěl novodurové potrubí na několika místech.Potrubí bylo jak řešeto. To se opakovalo i na další práci.Na zahradě jsem si tedy postavil ze starých trubek rozvod a učil jsem se frézovat kolena a odbočky. Zkoušel jsem potrubí
zalít sádrou a betonem a to potom odfrézovat.Cíleně jsem poškozoval odpadní potrubí abych se toho dokázal vyvarovat u zákazníka. Od té doby jsem žádné potrubí nepoškodil*.


Zkoušení fréz:
I v dnešní době každou novou hlavici zkouším. Na zahradě mám postavené novodurové, plastové, litinové a kameninové trubky, kolena a odbočky. Dávám do nich sádru, beton, sypu dovnitř cihly, písek a hlínu. Po zatvrdnutí zkouším frézy. Vše nahrávám pomoci kanalizační kamery a vyhodnocuji jak a na co jsou hlavice vhodné a na co jsou naopak nevhodné. Film si můžete prohlédnout ZDE

Frézování tlakovou vodou-

Stejně jako u strojního frézování se postupně zvětšuje světlost zarostlého potrubí. Nejčastěji používám řetězovou frézu.
1. chod - fréza bez řetězu, pouze vrtací korunka 32mm
2.chod - fréza s řetězy 1-5cm
3chod - fréza s řetězy 5-8cm
4chod - výplach a zahlazení rotační hlavicí
Podívejte se na video, jak frézování vypadá. Natočil jsem to kanalizační kamerou.   ZDE.Velmi často používám kombinaci vytloukací hlavice, vrtací hlavice a řetězové frézy. V rovném potrubí lze úspěšně použít pouze jediný chod řetězové frézy s délkou řetězu odpovídajícího průměru potrubí. Tento způsob používám nerad, frézování trvá dlouho a hrozí zde nepříjemnosti. Podívejte se na záznam  frézování. -ZDE

RIMG0603


Má největší úspěšnost při frézování-
1. Rodinné domy s litinovou kanalizací, nejčastěji ve Středočeském kraji. Domy postavené v 30-60 letech mají většinou perfektně postavené potrubí z litiny.Během jediného dne dokážu odfrézovat potrubí v celém domě na cca 90-100% původního průřezu. U starších staveb bývá již potrubí kriticky napadeno korozí a proto frézuji pouze na cca80%. U staveb z let pozdějších je často použito horších materiálů a není zde nouze o odfláknutou práci.

2.Paneláky- v Praze a Středočeském kraji-dosahuji vysoké úspěšnosti při frézování patkových kolen a choulostivých spodních částí stoupaček z litiny a to i směrem nahoru. Skvělého výsledku dosahuji při frézování stoupaček ze střechy. Pozor však na křehký novodur, zvláště kolena 90°- zde nelze použít nejsilnější frézy a výsledek bývá slabší.

3.Kameninové potrubí i v horším stavu-nejčastěji na trase dům -septik nebo dům- stoka. Nejčastěji bývá potrubí ucpáno zatuhlou vrstvou pracích prášků a tuků. Stačí pouze jeden průchod tukovou rotační frézou. Vše je během cca tří až deseti minut hotové. V tomto případě účtuji pouze 120kč za metr.

13.10.2010 14:15:05 | Autor: www.kanalizace-frydl.cz


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se