Měď

Návod na montáž potrubí.

Nejvhodnější materiál pro svépomocnou montáž vodovodního potrubí je měď. Nelze na ní nic zkazit. Také není potřeba žádné speciální náčiní. Nemusíte si půjčovat vůbec nic, žádnou svářečku plastů, žádný drahý lis atd... Potřebovat budete jen  hořák a propan-butanovou bombu. Hořák stačí i ten nejlevnější, nemusíte kupovat drahé speciální kartušové vysokoteplotní hořáky pro tvrdé pájení. Hořák potom můžete použít i při jiných pracech na domě, napřiklad na opalování starých nátěrů, nahřívání závitových spojů pro snažší povolení, nebo na podpal dřevěného uhlí v grilu . Propan-butanový hořák je univerzální nástroj který se v dílně neztratí.

M0012585


Budete potřebovat jen trubky, fitinky, pájecí pastu a cín. K očištění mědi se používá čistící rouno a drátěný kartáček, stačí však i smirek. Vše je k sehnání v Hornbachu. Ceny tam mají často lepší než v instalaterských potřebách. Při nakupování si všimněte rozdílů v cenách zdánlivě stejných fitinek. Například redukované koleno může být výrazně dražší než koleno obyčejné s redukcí koupenou zvlášť. Platí zde výhoda jednoduchosti. Pozor si dejte na rozdíl v ceně kolena a oblouku.

Je to stavebnice. Měděné lego. Postavit rozvod vody je zábavná hra.

Je to opravdu stavebnice. Používáte kolena, t-kusy a trubky.

Postup
je jednoduchý. Postavíte si rozvod z očištěných a pájecí pastou
natřených fitinek a trubek. Během stavby můžete s fitinkami hýbat jak
je libo.Zafixujte si rozvod proti rozpojení a změně vzájemné polohy
fitinek. Poté zapájejte jeden spoj po druhém.


Řezání měděných trubek
Stačí trubku přeříznout pilkou na železo a pilníkem začistit. Lepší, pohodlnější a rychlejší je použití řezacího kolečka na měď. Tímto  nástrojem několikrát otočíte kolem trubky a ta se překrojí dokonale. Po přeříznutí trubky vzniká na vnitřní straně ostrá hrana a tu je dobré odstranit odhrotovačem nebo pilníkem. Mnozí instalatéři se tím však nezdržují a ostrou hranu tam ponechávají.

M0012499

M0012494

Závitové spoje
Nejdříve se spájí fitinky se závity, tak aby nedošlo k vypálení konopí z jejich spojů. To však každému dojde. Jistě nikdo nespálí plastové části kohoutů a jiných armatur.

Pájení
 Očistěte trubku a vnitřní stranu hrdla.
M0012517 Na trubku naneste pájecí pastu. Do hrdla se pasta nedává.
M0012522


 Spojte trubku s hrdlem a zafixujte spoj. Plamenem ohřejte fitinku tak, až pasta získá stříbrnou barvu.
M0012523


 Potom přidejte cín.
M0012530


 Stačí trochu a jen na jedno místo spoje. Cín kapilárně vteče dolů i nahoru mezi hrdlem a trubkou. Cínu se dává jen tolik, aby se neudělala na spodní části spoje kapka. Zkrátka tolik, aby cín zaplnil dutinu mezi trubkou a hrdlem. Nepřepalujte měď! Cín se vám může potom ztratit.
Ale nebojte se toho. Doporučuji udělat si několik cvičných spojů na nečisto. Uvidíte jak rychle získáte jistotu. Snažte se mít spoje nejen pořádné, ale také pěkné.
Je radost pracovat s tak ušlechtilým a kvalitním materiálem .01.11.2009 01:26:18 | Autor: Martin FrydlKomentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se