Kanalizace ucpaná od stavbyPři stavbě si zedníci, malíři, fasádníci a jejich Ukrajinští kamarádi míchají na dvorku svůj materiál. Písek, cement, barvy, vápno, lepidlo a jiné hmoty. V dnešní době řemeslníci pečlivě uklízí a dokonce dvorek hadicí pravidelně oplachují tak, že je všude čisto, až radost pohledět. Dokonce jsou již tak perfektní, že po skončení prací vysypou i sběrný koš z kanálu, kam vše splachovali. Vše odtéká a krásně funguje.
Málo kdo si uvědomí, že se ty splavené hmoty usazují v kanalizaci, kde se na ně nabalují další usazeniny. Sběrný koš nezachytí tekuté hmoty, pouze kamení a suť.  Problém se projeví často až po delší době a na úplně jiném místě. Nánosy se začnou najednou uvolňovat a  v potrubí posunovat a hromadit. Najednou se ucpe třeba WC v přízemí .
Tyto nánosy ze stavebních hmot dokážu rozfrézovat. Není to však bez rizika. Popraskané potrubí dosud funkční, se může poškodit úplně. Stává se to, ale velmi vzácně.
Žádné jemné frézování neexistuje.

Často je nutno rozfrézovat stavební hmotu usazenou již v samotném lapači.
beton v kanálu

Ještě horší je otevřené potrubí v zemi. Je to bohužel časté u novostaveb. Při zasypávání potrubí se místo písku,štěrku nebo betonu použije suť a velké těžké kameny. Ty potom kanalizaci rozbijí.
Nebo řemeslník místo záslepky použije například hadr nebo igelit.


Kameny a štěrk po protažení tlakovou vodou .Špatné znamení.
Kamení v kanálu


U starých kanalizací zase dochází k propadání a tím i rozsazování potrubí a následného vyplavování zeminy do kanalizace. Kolem potrubí vznikají jakési jeskyně ( kaverny), což zhoršuje danou situaci.
Propadání kanalizace bývá následek použití těžké techniky tam, kde není prostor přizpůsoben takové zátěži. Pokud by kanalizace byla v dobrém stavu a řádně uhutněna, nedošlo by k poškození.
Těžko lze vinit stavbaře. I po preventivní kamerové prohlídce se poté může potrubí rozbít.
Tím se projeví nekvalitní práce stará često celá desetiletí.
Vždy totiž platilo: hutnit, hutnit, hutnit
24.10.2009 12:00:12 | Autor: Martin Frydl


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se