Čištění kanalizace tlakovou vodou
 Nejraději pro čištění
kanalizace používám tlakový čistič.

Já

Je to úžasný nástroj s kterým se dá doslova
čarovat. Tlaková hadice neslouží jen k pouhému  vedení vysokého tlaku z
auta do kanalizační trysky. Hadice mi slouží jako hůlka slepci. Osahám si
vnitřek potrubí a i bez kanalizační kamery vím na čem jsem. Podle zvuku, či
spíše hukotu rozpoznám stav potrubí. Nejprve slyším takové zvláštní tlumené
basové dunění, asi jako když drbete tygra usurijského za ušima, to se tryska
blíží k ucpávce, tah hadice slábne, někdy se i zastaví, ale ne na dlouho, po
několika sekundách je ucpávka roztrhána brutální silou vody a hadice vyrazí
vpřed. Tlumený zvuk se změní na dravý hukot, není již nic co by ho tlumilo a
dusilo. Volné potrubí krásně vede zvuk, zvuk vítězství nad hromadou ...však vy
víte čeho.Ale těžký život kanálníka mě
naučil opatrnosti a důslednosti, proto stroj nevypínám, ale ještě chvilku
počkám, zda jsem hromadu jen neposunul. To by zvuk zase byl tlumenější a
slabší, až by se ztratil nadobro. Ani při vytahování hadice nevypínám stroj. Je
to sice ukrutná dřina, tahat z potrubí hadici za chodu stroje, ale já tím
dokonale poznám stav vyčištěného potrubí. Zvuk je indikátor protispádů a
propadlých kanalizací a jiných chyb.Při vytahování hadice za chodu cítím v rukách
každou překážku. Proto zásadně nepoužívám hydraulické navíjení hadice.

Fascinuje mě mohutný průtok vody pod vysokým tlakem. Tento surový hrubý vodní proud se využívá na proražení ucpávky. Vysokotlaká voda se pomocí různých hlavic osazených tryskami  tvaruje do požedovaného tvaru. Ze zadní části hlavice směrem vzad  vychází přes keramické trysky několik vodních paprsků. Hnací trysky se jim říká. Směrem dopředu míří prorážecí trysky. Používám velké množství hlavic a jejich kombinuji je tak, abych byl schopen čistit nejen rychle, ale také opatrně. Zvláště na starém keramickém potrubí, jež může být popraskané je opatrnost na místě. Myslím, že právě ve vhodné volbě nástroje a postupu spočívá to, čemu se říká řemeslo.
Pustit primitivně do kanalizace hadici a prát tam gigantické množství vody pod vysokým tlakem je sice neuvěřitelně rychlá a bezpracná záležitost, prorazí se rychle díra i přes popraskané či jinak poškozené potrubí, ale obrovské množství vody jde prasklinami ven, vyplavuje se materiál kolem potrubí a tím se ničí kanalizace která by mohla sloužit bez větších problémů dál. Takto tupě prorvaná kanalizace se brzy zbortí. Popraskané potrubí může normálně fungovat, nesmí se ovšem uvolnit střepy. Abych neproměnil potrubí popraskané na zborcené, používám různé kombinace hlavic, tlaků nebo překonám svou lenost a použiji strojní péro spolu s tlakovým čištěním. Volím jednotlivé nástroje podle toho co vidím v kanalizační kameře. Je to sice pomalé, pracné a třikrát tak drahé jako obyčejné prorvání tlakovou vodou, ale lze tak účinně vyčistit staré potrubí rodinných domků, kde jsou často amatérsky stavěné kanalizace. Prostě se dokonale snažím využít potenciálu svého vysokotlakého čističe. Díky malé hmotnosti čerpadla a  tomu, že jezdím bez vody mám minimální náklady na dopravu. Jezdím za paušál 350,- po celých Středních Čechách. Vodu si beru z kohoutku u zákazníka, sice se tím zdržím o cca 10-20 minut, ale ušetřím hodně na dopravě.

Čištění stok a kanalizací nad DN 400                                   

Pomocí vhodných trysek dokážu vyčistit i větší uliční kanalizaci. Můj rekord je 350metrů kanalizace DN 350 v Černošicích pro stavební firmu p.Kříže. V kanalizaci bylo několik centimetrů bahna a štěrku vyplavených deštěm při stavbě kanálů. Těch 350m jsem čistil celý den a i přes výpomoc tří pracovníků stavby jsem se nadřel tak, že jsem následující den odložil práci a zůstal doma. A to něco vydržím. Kdyby tento kšeft byl pro někoho jiného než pana Kříže, nešel bych do toho.Přesto jsem na svůj výkon hrdý. Je to jako porazit vzrostlý dub švícarským nožíkem.

Jsem prostě zařízen na čištění domovních kanalizací. Dokážu perfektně vyčistit staré kanalizační trubky v rodinném domě, paneláku, činžáku atd... . V malém rozsahu čistím i velká potrubí, ale od DN 350 platí že čím větší dimenze tím déle to čistím. Takže stokové sítě a komunální kanalizace se musí čistit těžkými vozy s vlastní cisternou. Také moje kamery již v kanalizaci nad DN 350 nezobrazují kvalitně celý průřez trubky.

Lze použít tlakovou vodu ve všech případech?

Ne! Strojní péro je mnohdy nejlepší a jediná možnost. Vždy je jiná situace a nikdy dopředu nevím jakou technologii pro vyčištění použiji. Je zarážející jak je rozšířen názor, že tlaková voda je jediné správné řešení na všechna ucpání. Je nejméně pracné, to ano. Někdy je lepší si vyhrnout rukávy a použít strojní péro.


24.11.2009 00:00:00 | Autor: www.kanalizace-frydl.cz


<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se